تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 4890

استان اردبيل :
استان اردبيل در شمال غرب فلات ايران، با مساحتي معادل 18011 كيلو متر مربع، يك درصد از مساحت كل كشور را تشكيل مي دهد. اين استان از شمال به رود ارس، دشت مغان و بالهارود در جمهوري آذربايجان، از شرق به رشته كوههاي طالش و باغرو در استان گيلان، از جنوب به رشته كوهها، دره ها و جلگه هاي به هم پيوسته استان زنجان و از غرب به استان آذربايجان شرقي محدود است. از نظر مختصات جغرافيايي، مدارهاي 45 دقيقه و 37 درجه و 42 دقيقه و 39 درجه شمالي منتهي اليه شمالي و جنوبي و نصف النهارهاي، 55 دقيقه و 48 درجه و سه دقيقه و 47 درجه منتهي اليه غربي و شرقي استان را مي پوشاند.
استان زيباي اردبيل با جاذبه هاي طبيعي و تاريخي منحصر به فرد يكي از مناطق جالب گردشگري در ايران مي باشد. استان اردبيل با مجموعه اي از ديدنيهاي طبيعي و تاريخي، يكي از قطبهاي سياحتي كشور محسوب مي شود. دهها آبگرم معدني خروشان و جوشنده از اعماق زمين با خواص طبي مختلف، سالانه ميليونها نفر از گردشگران را از نقاط مختلف كشور و كشورهاي خارجي بسوي خود مي كشاند
استان اردبيل به پيشنهاد دولت و تصويب مجلس شوراي اسلامي در سال 1372 از محدوده سياسي ـ اداري استان آذربايجان شرقي جدا شد و به عنوان استاني مستقل مشتمل بر 9 شهرستان اردبيل، بيله سوار، پارس آباد، خلخال، گرمي، مشگين شهر، نير، نمين و كوثر در تقسيمات كشوري جاي گرفت.
شهرستان اردبيل به عنوان مركز استان با مساحت 2516 كيلومتر مربع شامل بخش هاي مركزي، سرعين و هير است. بيشتر زمين هاي اين بخش از استان 2000 تا 3000 متر از سطح دريا ارتفاع دارد، رشته كوه سبلان با قله اي به ارتفاع 4811 متر از سطح دريا در غرب اين شهرستان در اعتدال هواي آن نقش عمده اي دارد. هواي شهرستان اردبيل در بهار و تابستان معتدل و خنك و مطبوع و در پاييز و زمستان سرد و خشك است. چهره عمومي شهرستان اردبيل متأثر از ارتفاعات كوهستان هاي سبلان، طالش و بزغوش است و آب هاي جاري شده از اين كوهستان ها سبب آبادي منطقه شده است.
مجموعه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي با گنبد مشهور الله الله، مقبره شيخ جبرائيل جد شاه اسماعيل صفوي (شيخ كلخوران)، موزه بقعه شيخ صفي، مسجد جمعه مربوط به دوره سلجوقي، مجموعه بازار اردبيل و يازده پل تاريخي مربوط به دوره صفوي از آثار تاريخي، زيارتي و سياحتي شهرستان اردبيل مي باشد.

شهر سياحتي سرعين : سرعين در 29 كيلومتري غرب اردبيل در دامنه كه سبلان واقع است و آبگرم هاي معدني گاوميش گلي ، ساري سو ، قهوه سويي ، آب چن ، قره سو (‌اعصاب سويي ) ، ژنرال سويي ، پهنلو ، شفا سويي مي باشد.

سر شير ، كره ، حلواي سياه ، آبنبات ، شيرينيهاي محلي و تخمه آفتابگردان ، عسل خالص سبلان ، عصاره شهد آميز گلهاي رنگارنگ و عطر آگين طبيعت سر سبز سبلان مشهورترين سوغات منطقه مي باشد . حلواي سياه استان بصورت معجوني از جوانه گندم و كره طبيعي نشاط بخش و مقوي مي باشد .