تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 4887

چشمه هايي كه از چشم جهانگردان دور مانده اند

«هيدروتراپي» يا آب درماني، از جايگاهي ارزشمند در جهان پزشكي برخوردار است و براي استفاده بهينه از آن، ايستگاه هاي بسيار مدرني در كشورهاي جهان راه اندازي شده است. اين صنعت مي تواند عاملي بسيار مهم در جذب توريسم و منبعي سرشار در زمينه ي درآمد ناخالص كشورها به شمار رود. به همين دليل، حتي شاخه اي به نام «توريسم - آب درماني» ايجاد شده كه گردشگران را براي بهره گيري از مزيت هاي طبي آن، به سوي آب هاي معدني رهنمون مي سازد.
كشور ايران و به ويژه سرزمين حاصل خيز و خوش آب و هواي استان اردبيل نيز از اين حيث بسيار غني است و ثروتي بزرگ در قالب چشمه هاي آب معدني در گوشه و كنار آن وجود دارد.
استان اردبيل به دليل ويژگي هاي زمين شناختي، يكي از كانون هاي مهم آب معدني و آب گرم كشور است. در گوشه و كنار اين استان، چشمه هاي متعدد آب گرم با خاصيت ويژه وجود دارد كه ساليان سال مورد استفاده مردم و به ويژه گردشگران داخلي و خارجي قرار گرفته است. از جمله آب هاي معدني اين استان مي توان به آب هاي سرعين و شهرستانهاي مشكين شهر و نير(nir) اشاره كرد.
چشمه هاي معدني سرعين
شهر توريستي سرعين در ۲۵ كيلومتري جنوب غربي اردبيل و در جنوب شرقي دامنه كوه سبلا ن دامن گسترده و وجود آب گرم هاي معدني متعدد كه از دل زمين بيرون مي آيند، جذابيت ويژه به اين منطقه بخشيده است.
سرعين تا پيش از آن كه به يمن چشمه هاي آب گرم و معدني خود مورد توجه و علا قه مردم قرار گيرد، روستايي كوچك بود. ولي بعدها به دليل وجود آب گرم هاي فراوان، مورد توجه مسافران و بيماران قرار گرفت. در حال حاضر، سالا نه صدها هزار نفر به اين شهر توريستي مسافرت مي كنند. واقع شدن اين شهر در دامنه كوه سبلا ن و داشتن چشمه هاي آبگرم و چشم اندازهاي بسيار زيباي كوهستاني، طراوت ويژه به اين شهر بخشيده و آن را از لحاظ توريستي مشهور ساخته است. ساخت هتل ها، مسافرخانه ها، فروشگاه ها، موسسه هاي دولتي و راه جديد و آسفالته اردبيل به سرعين بر رونق اين شهر جهانگردي افزوده است. مجهز شدن اين شهر به خدمات اقامتي و پذيرايي، انبوهي از مسافران را به ويژه در تابستان به سوي خود مي كشاند. ديدار از سرعين همراه با استفاده هاي درماني از آب هاي گرم و معدني، آب و هواي مطلوب و دلپذير و چشم اندازهاي كوهستاني سبلا ن، تجربه اي زيبا و به ياد ماندني است.
در منطقه سرعين ۱۲ دهنه چشمه معدني وجود دارد كه بيشتر آنها از آبدهي بسيار خوب برخوردارند. اين چشمه ها عبارت اند:
۱) مجتمع آب درماني سبلا ن سرعين
۲) آبگرم گاوميش گلي
۳) آبگرم ساري سو
۴) آبگرم قره سو (اعصاب سوئي)
۵) آبگرم ژنرال (جنرال)
۶) چشمه گوزسوئي (آب چشم)
۷) آبگرم بش با جيلا ر (پنج خواهران)
۸) آبگرم پهنلو
۹) آبگرم حمام شفا
۱۰) آبگرم قهوه خانه ممتاز ۱
۱۱) آبگرم قهوه خانه ممتاز ۲
۱۲) آبگرم يل سوئي (آب باد)
مجتمع آب درماني سبلا ن سرعين
اين مجتمع، اولين و بي نظيرترين مجتمع آب درماني ايران و خاورميانه است. مجتمع آب درماني سبلا ن با زير بناي ۷۲۰۰ متر مربع در دو طبقه مجزا براي پذيرايي و سرويس دهي به آقايان و خانم ها ساخته شده است. مهم ترين امكانات اين مجتمع به شرح زير است:
الف) سه استخر سرپوشيده (دو استخر عمومي براي بانوان و يك استخر همگاني براي آقايان)
ب) چهار واحد سوناي خشك
ج) دو واحد سوناي بخار
د) حوضچه هاي آب سرد
ه-) دوش هاي آب سرد و گرم
و) وان هاي انفرادي به تعداد ۱۱۲ واحد
ز) حوضچه هاي تحت فشار (جكوزي) به تعداد ۱۹ واحد
ط) بوفه، رستوران، نمازخانه و سالن هاي انتظار
ح) بخش فيزيوتراپي با امكانات مجهز
آبگرم گاوميش گلي
پر آب ترين چشمه آب گرم هاي سرعين گاوميش گلي است كه استخري به طول ۲۵ و به عرض ۱۷ متر دارد. حرارت گاوميش گلي ۴۵ درجه وph آن ۸/۵ است. آب اين چشمه به سبب داشتن تركيب كلر و رو بيكربناته سديك و كلسيك و گرما براي درمان بيماري هاي عمومي، بيماري هاي سيستم حركتي (دردهاي مزمن رماتيسمي) و بيماري هاي زنان، بيماري هاي قلبي و نيز تقويت عمومي بدن استفاده مي شود و براي تعادل ميزان اسيد و بازي اعضاء بدن موثر است.
آبگرم ساري سو
درجه حرارت آب ساري سو در مظهر چشمه، ۴۷ درجه و در حوض آن ۴۴ درجه است وph آن به ۲/۶ درجه مي رسد. اين آبگرم براي دردهاي روماتيسمي، مفصلي و تسكين دردهاي عضلا ني اثرات سودمند دارد. سبب ازدياد ادرار، فعاليت دستگاه تغذيه اي، كند شدن ضربان نبض و نيز اتساع عروق مي شود.
آبگرم قره سو (اعصاب سوئي)
حرارت آبگرم قره سو ۴۱ درجه وph آن درجه است. از آب اين چشمه مي توان براي تسكين دردهاي روماتيسمي، بيماري هاي اعصاب و روان استفاده كرد. همچنين استعمال داخلي آن براي بيماري ديابت و ازدياد ترشحات معدي و تخليه غذا، ازدياد صفرا و خروج آن و بهبود فعاليت كبد مفيد است.
آبگرم ژنرال (جنرال)
حرارت آب در حوض ۴۳ درجه وph آن ۶ درجه است. استعمال داخلي و خارجي اين آب، سبب تسكين دردهاي عضلا ني و رفع روماتيسم، بهبود فعاليت كبد، درمان بيماري ديابت، ازدياد ترشحات معدي و تقويت ضربان قلب مي شود.
چشمه گوز سوئي ( آب چشم)
اهالي منطقه اعتقاد دارند آب اين چشمه براي بيماري هاي چشم مفيد است. حرارت آن ۲۱ درجه وph آن ۲/۵ درجه است. آب اين چشمه اگر به صورت استعمال خارجي باشد، براي درمان بيماري هاي چشم مناسب است و استعمال داخلي آن بر كار گوارش، معده، كبد، پانكراس و روده تاثير سودمند دارد.
آبگرم بش با جيلا ر (پنج خواهران)
از اين آب مي توان براي درمان فعاليت دستگاه گوارشي، كبدي، مجاري، صفراوي و معده و روده و نيز براي تسكين بيماري هاي عصبي،روماتيسم و راشي تيسم و نيز بيماري هاي زنانگي استفاده كرد. دماي آب در داخل استخر در حدود ۳۵ درجه و ظاهري كدر، كمي ترش مزه و كمي هم بو دارد. در حال حاضر در محل اين چشمه، توسط شركت آب منطقه اي آذربايجان شرقي و اردبيل، موسسه آب درماني راه اندازي شده كه شامل امكانات زير است:
۱) استخر بزرگ عمومي با عمق كم
۲) دوش هاي گرم و سرد
۳) رختكن مستقل
۴) بوفه
آبگرم پهنلو
درجه حرارت پهنلو ۵/۳۷ وph آن شش درجه است. استعمال خارجي آن براي درمان بيماري هاي عصبي و استعمال داخلي آن براي درمان بيماري ديابت مناسب و سودمند است. همچنين باعث اتساع عروق سطحي بدن و ترشحات دهان و معدي و نيز حركات دودي معده مي شود.
چشمه هاي معدني مشكين شهر
شهرستان مشكين شهر يكي از زيباترين و با صفاترين شهرهاي استان اردبيل است. اين شهرستان در ۹۰ كيلومتري غرب شهرستان اردبيل واقع شده است. مشكين شهر به جهت واقع شدن در دامنه پر بركت و حاصل خيز سبلا ن، از طبيعتي زيبا و دلنشين و آب و هوايي خنك و آب هاي معدني فراوان برخوردار است. اين شهرستان داراي نه دهنه چشمه معدني است كه به فاصله تقريبي ۱۹ كيلومتري از مشكين شهر قرار دارند. اين چشمه هاي معدني عبارت اند از:
۱) چشمه قيزجه مشكين شهر
۲) چشمه آبگرم قوتورسوئي لا هرود
۳) چشمه ايلا ندو
۴) چشمه آبگرم شابيل
۵) چشمه دوبدو (دودو)
۶) چشمه آبگرم موئيل
۷) چشمه قوتورسوئي موئيل
۸) چشمه آق سو مشكين شهر
۹) چشمه ملك سوئي
چشمه قيزجه مشكين شهر
اين چشمه در جنوب مشكين شهر و به فاصله تقريبي ۱۱ كيلومتري آن واقع شده است. به سبب گرماي زياد، آب چشمه رابا مقداري آب سرد رودخانه مي آميزند و در حوضچه اي براي استحمام مورد استفاده قرار مي دهند.
آب چشمه در رديف آب هاي معدني كلرورسديك يا كلرور هيپوتونيك و گازدار و خيلي گرم و داغ است. استفاده از اين آب براي درمان لنفاتيسم، راشي تيسم، بيماري هاي زنانه، روماتيسم هاي مزمن سودمند است و نيز صفرا آور و زياد كننده ترشحات دهان و معدي است. به خاطر دماي بالا ي آب چشمه، به عنوان تسكين دهنده، ضدتورم، ضد درد، تسهيل كننده عمل تنفس و اتساع عروق سطحي بدن مورد استفاده قرار مي گيرد.